خانه / مقالات / چیزهایی را که فکر می‌کنید لازم دارید، نخرید
چیزهایی را که فکر می‌کنید لازم دارید، نخرید
A woman hand carrying a bunch of colorful shopping bags

چیزهایی را که فکر می‌کنید لازم دارید، نخرید

به لیست خریدهای یک ماه اخیرتان نگاهی بی اندازید. با دقت آن را بررسی کنید. آیا واقعاً تمام آنچه را که خریده‌اید لازم داشتید؟ آیا نخریدن آن‌ها باعث کم‌وکاستی‌هایی در زندگی‌تان می‌شد؟ اگر بعضی از آن‌ها را نمی‌خریدید چه اختلال‌هایی در زندگی‌تان ایجاد می‌شد؟ به نظر خودتان اگر پول آن خریدها را در حساب پس‌اندازی ذخیره می‌کردید نفع بیشتری نمی‌بردید؟

مطالعات نشان می‌دهد که بیشتر خریدهای ما غیرضروری هستند و ما هنگام خرید تنها از روی هوس‌های زودگذر تصمیم به خرید می‌گیریم. درواقع ما فکر می‌کنیم که چیزی را لازم داریم. تحقیقات در حوزه بازاریابی و فروش نشان می‌دهد که افراد بیشتر برای خریدهایشان از روی احساس تصمیم می‌گیرند نه منطق و فروشندگان خبره به‌جای تلاش برای قانع کردن مشتری سعی می‌کنند احساس و هیجانات فرد تحریک کنند. حال این تحریک می‌تواند به کمک پیشنهاد تخفیف‌های وسوسه‌انگیز یا توضیح اینکه اگر کالای موردنظر را بخرید چه منافعی در آینده نصیبتان خواهد شد صورت گیرد.

روان‌کاوان معتقدند «خرید» نوعی عمل ناخودآگاه است که فرد با انجام آن احساس لذت می‌کند. ریشه این احساس لذت می‌تواند در عقده‌های گذشته باشد. مثلاً کسی به خاطر اینکه در کودکی حسرت بسیاری چیزها را کشیده و والدینش آن‌ها را نخریده‌اند او در بزرگ‌سالی با خریدن چیزهای غیرضروری آن احساس سرکوب‌شده را ارضا می‌کند.

عده‌ای نیز معتقدند خرید یک تفریح است و افراد برای گذران زمان اقدام به خرید می‌کنند. هایپرمارکت‌ها و فروشگاه ای بزرگ زنجیره‌ای که نمادی از زندگی مدرن مصرف‌گرا هستند با داشتن هزاران قلم کالای متنوع محل‌های مناسبی برای گذران وقت و گشت زنی هستند.

به‌طور خلاصه می‌توان گفت قسمت عمده خریدهای ما نیاز واقعی نیستند و درواقع ما با نخریدن آنها چیزی از دست نمی‌دهیم. تنها با توجه به همین مسئله و تلاش برای مدیریت عادت خریدن هر آنچه فکر می‌کنیم لازم داریم می‌توانیم مبالغ زیادی صرفه‌جویی کنیم. مقدار صرفه‌جویی در افراد وابسته به مقدار درآمدشان متفاوت است اما به‌طور متوسط می‌توان گفت بین ۲۰ تا ۶۰ درصد درآمد را می‌توان با این روش حفظ کرد.

مهم‌ترین راه رسیدن به ثروت و تمول در زندگی خرج نکردن است. طبق آموزه‌های رابرت کیوساکی در کتاب مشهور «پدر پولدار، پدر بی‌پول» برای ثروت‌اندوزی باید هوشمندانه خرج کردن زا یاد گرفت و پول خود را تنها صرف چیزهایی بکنیم که یا نیاز واقعی هستند و یا سرمایه‌گذاری حساب می‌شوند و درواقع برای یادگرفتن راه پول درآوردن در وهله اول باید راه پول خرج کردن را یاد گرفت. دکتر توماس جی استنلی در کتاب «همسایه میلیونر» تحقیقات مفصلی انجام داده و به این نتیجه می‌رسد که میلیونرها درمجموع کمتر از افرادی که میلیونر نیستند خرج می‌کنند و یک ویژگی مهم میلیونرهای خودساخته را مدیریت هزینه و مخارجشان می‌داند.

برای اینکه در این زمینه موفق شوید دو کار باید انجام دهید. نخست اینکه به وضعیت مخارج خود سروسامان بدهید و فهرست مخارج خود را تهیه کنید و دائم آنها را نقد و بررسی کنید. قبل از هر خرید از خود بپرسید «آیا واقعاً به این چیزی که می‌خواهم بخرم احتیاج دارم یا فقط فکر می‌کنم لازمش دارم؟» با این کار بعد از مدتی ناخودآگاه خریدهای شما منطقی و حساب‌شده خواهند بود.

دومین کاری که می‌تواند به مدیریت مخارج شما کمک کند خارج کردن پول از دسترس است. بسیاری از افراد اگر پول در جیبشان نداشته باشند هوس خرید نمی‌کنند. هرچند داشتن پول در جیب ضروری و برای اعتمادبه‌نفس و آسودگی فکر مفید است اما برای پس­انداز کردن و کاهش مخارج غیرضروری باید مبلغ موجود داخل جیبتان را محدود کنید.ریچارد تمپلار در کتاب «بدون دردسر کمتر خرج کنید» می‌نویسد: «اگر پول را از کیف پولتان خارج کنید و آن را جایی دور از دسترس و عرض دید بگذارید، مثلاً پولتان را به حساب پس‌اندازتان در بانک واریز کنید، کمتر با دیدن آن وسوسه می­شوید که خرید کنید». البته یادآوری این نکته خالی از لطف نیست که بهتر است حساب پس­اندازتان فاقد کارت و رمز خرید اینترنتی باشد چرا که امروزه کارت کشیدن بیشتر از پرداخت نقدی باعث خرج کردن پول می­شود.

این مطلب را با یادآوری یکی از قوانین طلایی کتاب بی‌نظیر «ثروتمندترین مرد بابل» از زبان القمیش رباخوار به پایان می‌برم: «راه دولتمندی را هنگامی یافتم که متوجه شدم بخشی از درآمد من متعلق به خودم است و باید آن را برای خودم نگه دارم. تو نیز چنین کن».

این مقاله را هم بخوانید!

زندگی نامه استاد سیدا

زندگی نامه استاد سیدا

زندگی نامه استاد سیدا زندگی نامه استاد سیدا – محمد سیدا متولد مهاباد و ساکن ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *