خانه / مقالات / سلامت / فواید انجیر از پیشگیری سرطان تا کاهش وزن
فواید انجیر در سلامتی

فواید انجیر از پیشگیری سرطان تا کاهش وزن

به گفته محققان دانشگاه اینسبروک اتریش، میوه کاملاً رسیده انجیر که در آستانه خراب شدن باشد حاوی بیشترین میزان آنتی‌اکسیدان است. در ادامه به برخی فواید انجیر برای سلامت اشاره می‌شود.

فواید انجیر در حفظ رطوبت پوست

خوردن انجیر کمک می‌کند تا پوست جوان و شاداب به نظر برسد. اسیدهای چرب اُمگا-۳ موجود در انجیر از پوست حفاظت می‌کنند؛ با علائم پیری مقابله می‌کنند؛ و قرمزی مربوط به آکنه و سایر مشکلات پوستی ناشی از ترکیبات ضدالتهابی را کاهش می‌دهند.

فواید انجبر در کمک به هضم غذا و کاهش وزن

انجیر منبع عالی فیبر رژیمی بوده که به هضم غذا و کنترل وزن کمک می‌کند. میزان فیبر بالای این میوه، آب را جذب می‌کند و دفع مدفوع را راحت‌تر می‌نماید. این میوه بهترین گزینه برای درمان یبوست است. همچنین وجود آنزیم موسوم به فیسین در انجیر قادر به متابولیز پروتئین به اسیدآمینه است که می‌تواند منجر به کاهش وزن شود.

فواید انجیر در مقابله با سرطان پوست

انجیر حاوی فیتوشیمیایی موسوم به «بنز آلدئید»، عنصر فعال موجود در عصاره آب این میوه، است که دارای قابلیت‌های مقابله با سرطان است. در مطالعه سال ۲۰۱۲ مشخص شد انجیر منبع خوب ترکیبات بیواکتیو نظیر فنولیک، کومارین و اسیدهای چرب است که می‌تواند در درمان سرطان‌های پوست بجز ملانوم مؤثر باشد. بعلاوه، انجیر حاوی کومارین­هایی است که برای سرطان‌های پوست و پروستات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فواید انجیر در کاهش فشارخون

انجیر منبع غنی پتاسیم است، عنصری که به کنترل فشارخون کمک می‌کند. پتاسیم می‌تواند تأثیرات منفی ناشی از نمک بر روی فشارخون را کنترل کند. بسیاری از افراد به‌قدر کافی میوه و سبزی‌ها مصرف نمی‌کنند اما میزان بالای سدیم در قالب نمک استفاده می‌کنند که می‌تواند منجر به کمبود پتاسیم شده و احتمالاً بروز فشارخون بالا را به همراه دارد. محققان هشدار می‌دهند مصرف نمک موجب افزایش میزان سدیم خون شده و درنتیجه توانایی کلیه‌ها در دفع آب کاهش می‌یابد. این آب اضافی در بدن موجب افزایش فشارخون می‌شود.

منبع: خبرگزاری مهر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *