خانه / مقالات / روان شناسی / فرمول موفقیت: برای موفق شدن باید عاشق بود
فرمول موفقیت: برای موفق شدن باید عاشق بود
برای موفق شدن باید عاشق بود

فرمول موفقیت: برای موفق شدن باید عاشق بود

عشق مفهوم پیچیده‌ای است. عشق را در همه جا می‌توان یافت؛ از کوچه و خیابان تا سینما و تلویزیون، نزد عارف و هنرمند، میان معلم و شاگرد تا بین مادر و فرزند. هر کسی تعریفی از عشق دارد. عشق گاهی در دسترس است و گاه نایافتنی. نمی‌دانم می‌توان برای عشق از واژه انرژی استفاده کرد یا نه! اما به‌هرحال عاشق تا زمان رسیدن به وصال عشق یا معشوق خود دست از طلب نمی‌دارد و تا توان دارد با یک انرژی خارق‌العاده به سوی هدف حرکت می‌کند.

به نظر می‌رسد دستیابی به موفقیت نیز به چنین همتی نیاز دارد. بارها برای خود من اتفاق افتاده است که به دنبال هدفی پیش رفته‌ام و تلاش کرده‌ام اما به هر دلیلی به هدف مطلوب خودم نرسیده‌ام. آنچه بلافاصله بعد از ناکامی اتفاق می‌افتد شروع زمزمه‌های درونی است. گویی کسی در مغزم شروع به صحبت با من می‌کند: چرا این کار را کردی؟ چرا هزینه و انرژی خود را در راه بیهوده‌ای صرف کردی؟ از اول هم این احتمال را می‌دادی که موفق نمی‌شوی! اکنون همه شماتت و سرزنشت خواهد کرد! …

اما عاشق که با این حرف‌ها همتش را از دست نمی‌دهد. عاشق با شنیدن این حرف‌ها یاد معشوقش می‌کند. یاد هدف و خواسته‌اش. داستان به حج رفتن مجنون را به خاطر دارید؟ پدرش برای اینکه آتش عشق او فروکشد با هزار و یک زحمت بار سفر می‌بندد و راهی دیار حج می‌شود و چون به خانه خدا می‌رسند پدرش از مجنون می‌خواهد که از خدا بخواهد تا عشق لیلی را که تا آن روز جز دردسر و مصیبت و شماتت برای او نداشته است از دلش بردارد. ÷درش می‌گوید اینجا محل بازی نیست و از خدای چاره‌ساز چاره مشکل خود را بطلب و مجنون نیز چون فرصت راز و نیاز پیدا می‌کند عاشقانه از خدا می‌خواهد تا آتش عشق او را بیشتر کند و حتی هستی خود را منوط به هستی عشق و معشوق می‌داند و از خدا می‌خواهد تا از عمر او بگیرد و بر عمر لیلی بی افزاید.

فرمول موفقیت

آری برای رسیدن به اهداف در زندگی باید چنین عشق آتشی داشت. مطمئن باشید و به خود تضمین بدهید که اگر آتش عشق را بیفروزید و عاشقانه در پی هدفتان باشید و هرگز از طلب دست برندارید و با خود زمزمه کنید که:

دست از طلب ندارم تا کام من برآید

یا جان رسد به جانان یا جان ز تن برآید
یقین بدانید که به هدف و خواسته‌تان خواهید رسید و هدفتان را در آغوش خواهید کشید. شکست خوردن در راه رسیدن به هدف نیز نباید هیچ تأثیری در تلاش و همت شما داشته باشد. کما اینکه اکثر عاشقان نامی تاریخ همچون لیلی و مجنون، خسرو شیرین و رومئو و ژولیت به عشقشان نرسیدند و ناکام از این جهان رفتند اما هرگز ناکامی‌شان اسباب دلسردی‌شان نشد و تا آخرین لحظه برای رسیدن به معشوق تلاش کردند.

برای رسیدن به موفقیت هم اگر بخواهیم ساده‌ترین فرمول کلیدی و کاربردی را از حیث علم روان‌شناسی نام ببریم آن فرمول ازاین‌قرار است:

تعیین هدف+تلاش برای رسیدن به آن

جوزف اوکنور و جان سیمور در کتاب برنامه‌ریزی عصبی و کلامی فرمول موفقیت را این‌گونه بیان می‌دارد:

خانم‌ها و آقایان، برای موفقیت در زندگی کافی است سه نکته زیر را در نظر بگیرید:

نخست بدانید چه می‌خواهید و چه نتیجه‌ای را انتظار می‌کشید. دوم هوشیار باشید، دریچه‌های حواس خود را باز نگه‌ دارید تا آنچه را به دست می‌آورید متوجه شوید. سوم انعطاف‌پذیر باشید، آن‌قدر در رفتارتان تجدیدنظر کنید تا به خواسته‌های خود برسید.

آنتونی رابینز نیز در کتاب موفقیت نامحدود در ۲۰ روز، فرمول زیر را پیشنهاد می‌کند:

۱-آنچه را می‌خواهید برای خود روشن کنید.

۲-خود را به فعالیت وا‌دارید.

۳-نتایج کار خود را بشناسید.

و اشاره می‌کند که بزرگ‌سالان شکست را حتمی و محتوم می‌دانند، بنابراین اگر برای رسیدن به هدفی شکست بخورند تنها ممکن است یک یا دو بار روش دیگری را امتحان کنند؛ کمتر کسی هست که بیش از این بر رسیدن به هدفی اصرار بورزد… قدرت درونی خود را احیا کنید. انعطاف‌پذیر باشید. توانایی انعطاف‌پذیری را در خود به وجود آورید.

انرژی و شوق پیگیری اهداف را عشق تأمین می‌کند. بی‌عشق نمی‌توان سختی‌ها را تحمل کرد. بی‌عشق نمی‌توان در برابر مشکلات ایستاد و انعطاف نشان داد. عشق آتش طلب را چنان می‌افروزد که هیچ‌چیز و هیچ‌کس جلودار عاشق نمی‌شود.

برای دست یافتن به قله‌های پرافتخار موفقیت باید عاشق بود و از جان‌ودل در پی معشوق بود و تا رسیدن به او از پای نایستاد. تلاش شبانه‌روزی و خستگی‌ناپذیر از نشانه‌های انسان‌های موفق است و این تلاش تنها با عشق ممکن می‌شود.

این مقاله را هم بخوانید!

زندگی نامه استاد سیدا

زندگی نامه استاد سیدا

زندگی نامه استاد سیدا زندگی نامه استاد سیدا – محمد سیدا متولد مهاباد و ساکن ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *