خانه / قاطعیت / قاطعیت و تمرینات عملی گام‌به‌گام تا دستیابی به آن-۲
تمرینات عملی گام‌به‌گام تا دستیابی به قاطعیت

قاطعیت و تمرینات عملی گام‌به‌گام تا دستیابی به آن-۲

در مقاله تمرینات عملی قاطعیت-۱ درباره ۱۲ حقوق اساسی قاطعیت با شما سخن گفتیم و ۳ حق از ۱۲ حق را مطرح کردیم. در این مقاله ادامه حقوق ۱۲ گانه را با شما در میان می‌گذاریم.

  • حق تصمیم‌گیری از جانب خودمان و مواجه شدن با نتایج و پیامدهای آن

در هر موردی می‌توانید تصمیم بگیرید. نوع لباس، میزان خواب، حتی کاری که دوست دارید انجام دهید را به تصمیم خودتان انتخاب کنید؛ اما آماده پذیرش عواقب تصمیم‌هایتان نیز باشید. با قاطعیت تصمیم بگیرید و نتایج آن را نیز بپذیرید. به‌عنوان‌مثال کسی که تصمیم می‌گیرد دیرتر بخوابد باید عواقب آن ازجمله دیر بیدار شدن، دی رسیدن به سرکار و مشکلات دیگر را نیز بپذیرد.

  • حق انتخاب اینکه آیا خود را درگیر مشکلات شخصی دیگران بکنیم یا نه

بسیاری از ما ممکن است در شرایطی مجبور به درگیر شدن در مشکلات دیگران شویم. کسی کمکی از ما می‌خواهد و ما بدون آنکه خودمان رضایت کامل داشته باشیم مجبور می‌شویم وارد مشکلات و زندگی شخصی او شویم و این ورود می‌تواند مشکلات زیادی برای خودمان تولید کند. با قاطعیت در برابر کسی که از شما کمک می‌خواهد فکر کنید و جواب آری یا نه بدهید. اگر واقعاً فکر می‌کنید می‌توانید کمک کنید و نیز لازم است کمک کنید تنها در این صورت درخواست را قبول کنید. گاه حتی ممکن است بدون اینکه کسی از ما کمک بخواهد ما خودمان وارد معرکه شویم و در این حالت مشکل دوچندان می‌شود.

  • تمرینات عملی گام‌به‌گام تا دستیابی به قاطعیتحق ندانستن و یا نفهمیدن چیزی

همه چیز را همگان دانند. این ضرب‌المثل فارسی تکلیف ما را روشن می‌کند. گاهی اوقات ممکن است در شرایطی از شما سؤالی بپرسند یا مشکلی مطرح شود که واقعاً جوابش را نمی‌دانید در این شرایط با قاطعیت بگویید «نمی‌دانم» و از این نه گفتن خجالت نکشید. یا می‌توانید بگویید اجازه دهید بررسی کنم و بعد جوابش را به شما بدهم. متأسفانه در فرهنگ ما گفتن واژه نمی‌دانم نوعی ضعف به حساب می‌آید درحالی‌که برعکس نشانه دانایی و اعتمادبه‌نفس است. اینکه شما چیزی را ندانید کاملاً طبیعی است و حق شماست

  • حق اشتباه کردن

توضیح این اصل را نیز مانند اصل قبلی با یک ضرب‌المثل شروع می‌کنم: انسان جایزالخطاست. این حق را به خودتان بدهید که بتوانید اشتباه بکنید. نمی‌شود زندگی کرد و اشتباهی مرتکب نشد. اشتباه نتیجه عمل کردن است. از قدیم گفته‌اند تنها املای نانوشته اشتباهی ندارد. اشتباه‌ها تجربه‌های انسان‌ها هستند. هرگز نگاه ایده آل گرا نداشته باشید. تصور اینکه با اشتباه اعتبار، آبرو و قابل احترام بودن شما را زیر سؤال می‌برد به شدت غلط بوده و منبع شدید استرس است.

با پذیرفتن این اصل که شما می‌توانید و حق دارید اشتباه بکنید گام بزرگی در تثبیت قاطعیت خودتان برمی‌دارید. زمانی که این حق را به خودتان بدهید دیگر ترسی از خراب شدنتان در نزد دیگران نخواهید داشت. اگر اشتباه کردید با قاطعیت اشتباهتان را بپذیرید، اگر لازم شد به اشتباهتان اعتراف کرده عذرخواهی کنید و دوباره با قاطعیت تصمیم بگیرید آن اشتباه را تکرار نکنید

  • حق موفق شدن

موفق شدن راه اصلی انسان‌هاست. هر انسانی در زندگی دوست دارد در هر کاری که انجام می‌دهد موفق شود؛ اما عده‌ای علیرغم اینکه دوست دارند موفق شوند خود را لایق این حق نمی‌دانند. ریشه این باور به گذشته فرد و طرح‌واره‌های ذهنی او برمی‌گردد. میزان اعتمادبه‌نفسی که والدین به کودک تزریق کرده‌اند در این باور تأثیر دارد که «من لایق موفق شدن هستم یا نه». بدانید موفق شدن حق شماست و می‌توانید در هر زمینه‌ای که بخواهید، تلاش کنید و هزینه‌اش را بپردازید موفق شوید. علت اصلی بسیاری از شکست‌ها نالایق دانست خودمان برای موفقیت است.

  • حق تغییر فکر خودمان

حرف مرد یکی است. مرد زیر حرفش نمی‌زنه و ده‌ها ضرب‌المثل یا جملات رایجی که نمایانگر نوعی جمود فکری است. هرچند این سخنان در جاهایی صد در صد صادق‌اند اما در بسیاری موارد اشتباه و باعث عقب‌ماندگی است. این حق را به خودتان بدهید که افکار و اندیشه‌هایتان را در معرض نقد و نظر دیگران قرار دهید و حتی خودتان نیز هرازگاهی افکارتان را بازبینی کنید و آنچه گمان می‌کنید اشتباه است اصلاح کنید. این بر قاطعیت شما می‌افزاید. چراکه وابستگی به افکار و اندیشه‌های کهنه شما را بنده آنها کرده و به اسارت می‌کشد و مجبورید تا ابد از آنها ولو اشتباه باشند دفاع کنید و این با اصل قاطعیت مغایرت دارد.

  • حق آزادی فردی

به آزادی خودتان احترام بگذارید و تا حد امکان از آزادی خودتان دفاع کنید و در این مورد از خود قاطعیت نشان دهید. شما آزادید تا آنچه را دوست دارید انتخاب کنید و هر طور که دوست دارید زندگی کنید. البته پذیرش قسمتی ازآنچه عرف و همه آنچه قانون می‌گوید به نفع شما و حتی مطابق اصل حفظ قاطعیت شماست؛ اما تلاش برای حفظ آزادی و درک اینکه آزادی فردی حق شماست اصل اساسی در حفظ قاطعیت است.

  • حق تنهایی و استقلال

بودن با دیگران و زندگی با جمع از نیازهای اساسی زندگی انسان‌هاست اما فردیت و حفظ استقلال فردی و آنچه حفظ حریم خصوصی نامیده می‌شود نیز از ضروریات است. شما حق‌دارید گاهی اوقات تنها باشید و با خودتان خلوت کنید. البته این احتیاج از فردی به فرد دیگر تفاوت می‌کنید. برخی به تنهایی بیشتر و عده‌ای به تنهایی کمتری نیاز دارند. با قاطعیت از این نیازتان دفاع کنید.

  • حق تغییر خودتان و شخص قاطعی بودن

اگر دیگران تا به امروز شما را فردی مطیع و بی‌برنامه می‌دانند که هر لحظه به سازی می‌رقصد و هیچ ایده و برنامه‌ای از خودش ندارد اینک زمان آن فرارسیده تا این تصویر را از ذهنشان پاک کنید. از امروز دیگر اجازه ندهید شما را آن‌گونه بشناسند. قاطعانه وارد رابطه با دیگران شوید. این حق شماست که تغییر کنید. شما باید آن‌گونه که خودتان دوست دارید باشید نه آن‌طور که دیگران دوست دارند. خواسته‌های دیگران تمامی ندارد و شما نمی‌توانید به همه خواسته‌های دیگران در مورد خودتان جامعه عمل بپوشانید. اگر دوستی زنگ زد که «آماده شو بیام دنبالت» عذرخواهی کنید و بگویید امروز نمی‌توانم. در اوایل سخت است اما با تمرین‌های کوچک خواهید دید که قاطعیت چندان سخت نیست و زندگی با قاطعیت آسان‌تر است.

این مقاله را هم بخوانید!

زندگی نامه استاد سیدا

زندگی نامه استاد سیدا

زندگی نامه استاد سیدا زندگی نامه استاد سیدا – محمد سیدا متولد مهاباد و ساکن ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *