خانه / قاطعیت / قاطعیت و تمرینات عملی گام‌به‌گام تا دستیابی به آن-۱
تمرینات عملی گام‌به‌گام تا دستیابی به قاطعیت

قاطعیت و تمرینات عملی گام‌به‌گام تا دستیابی به آن-۱

تصور کنید وارد یک لباس‌فروشی شده‌اید. چند لباس مختلف نظر شما را جلب کرده است. آنها را از فروشنده می‌خواهید و در اتاق مخصوص آنها را به تن می‌کنید. هیچ‌کدام به دلتان نمی‌نشیند. فروشنده طوری با شما برخورد می‌کند که یا مجبور به خرید یک لباس نه‌چندان دلپسند می‌شوید و یا متوسل به دروغ شده و مغازه را ترک می‌کنید. یا یک تاکسی دربستی می‌گیرید و با آن دنبال یک آدرس می‌گردید. راننده غر می‌زند و از کرایه‌ای که با شما طی کرده ابراز پشیمانی می‌کند. شما هم درنهایت یا مجبور می‌شوید مبلغی بیش ازآنچه طی کرده‌اید بپردازید یا زودتر از موعد مقرر پیاده شوید. این‌ها و ده‌ها مورد دیگر نشانه‌های کمبود قاطعیت شماست. اگر شما هم به هر دلیلی گاه دست به کارهایی می‌زنید که در واقع مطلوبتان نیست این مقاله برای شما بسیار مفید خواهد بود.

قاطعیت هنری است که زندگی شما را دگرگون می‌کند. قاطع بودن به شما این امکان را می‌دهد تا بر زندگی‌تان مدیریت کامل داشته باشید. انسان‌های پیرو و وابسته هیچ چارچوبی در زندگی ندارند و این اطرافیان هستند که برای آنها تصمیم می‌گیرند. با نگاهی به زندگی انسان‌های بزرگ درمی‌یابیم که همه آنها ویژگی قاطعیت را داشته‌اند. قاطعیت به معنای خودمختاری و خودخواهی نیست. شما می‌توانید در هر نقشی که دارید (همسر، پدر یا مادر، همکار، کارمند، رییس، فروشنده، خریدار و …) انسانی مهربان و هماهنگ با دیگران باشید. از دیگران نظر بخواهید و البته نظراتشان را نیز در انتخاب‌ها دخالت دهید اما درعین‌حال قاطعیت خود را نیز حفظ کنید.

قاطع بودن یعنی اینکه زمانی که می‌دانید طرف مقابل منطقاً در اشتباه است و این اشتباه می‌تواند به شما یا به خودش و یا دیگران آسیب بزند در مقابلش ایستادگی کنید. قاطع بودن یعنی اینکه هر آنچه را می‌خواهید تا جایی که مخل آسایش دیگران نباشد انجام دهید. قاطع بودن یعنی محافظت از حریم شخصی خود و خانواده و دیگران. قاطع بودن یعنی تلاش برای خوب بودن اما نه به قیمت فدا کردن خواسته‌های خود. قاطع بودن هنر انسان‌های موفق است و آنها بر سر این هنر با کسی حتی خودشان نیز معامله نمی‌کنند. انسان‌های موفق بیش از همه و پیش از همه، در مقابل خواسته نامناسب خودشان قاطع هستند و مقاومت می‌کنند.

گیل لیندن فیلد در کتاب اعتمادبه‌نفس برتر، ۱۲ اصلی را بیان می‌کند که معتقد است حقوق مسلم انسان‌هاست. او می‌نویسد: «اولین قدم این است که مجموعه حقوق خودتان را جایگزین این عبارت که «شما حق ندارید قاطع باشید» بکنید. در صفحات بعد فهرستی از ۱۲ حقوق اساسی بشر که من در دوره‌های آموزشی به کار می‌برم آمده است. بسیاری از افراد می‌گویند که این لیست به‌تنهایی زندگی‌شان را تغییر داده است. اگر این لیست را به خاطر بسپارید هنگامی‌که در موقعیتی قرار دارید که احتیاج به رفتار قاطع دارید، با یادآوری حقوق مسلم خود، مجدداً اطمینان و قوت قلب خواهید گرفت.»

قاطعیت یکی از ارکان داشتن اعتمادبه‌نفس است. برای اینکه تغییرات اساسی در خود به وجود آورید باید قاطع باشید. قاطع، هم در برابر دیگران و هم در برابر خودتان. انسان وارفته‌ای که به هر سازی می‌رقصد؛ هرگز و هرگز نمی‌تواند اعتمادبه‌نفسی عالی داشته باشد.

به‌عنوان تمرین عملی همین امروز این ۱۲ اصل را به خاطر بسپارید و هر روز پیش از شروع به کار آنها را چندین بار مرور کنید و در مواقعی که احساس می‌کنید دارید قاطعیت خود را از دست می‌دهید آنها را به خاطر بیاورید.

تمرینات عملی گام‌به‌گام تا دستیابی به قاطعیتدر ادامه این مقاله اصول ۱۲ گانه گیل لیندن فیلد را با مختصر توضیحی باهم مرور می‌کنیم. (توضیحات زیر هر عنوان از نویسنده مقاله (حسام بی‌باک) است).

  • حق درخواست آنچه می‌خواهید

    (با درک این واقعیت که شخص مقابل هم حق دارد بگوید «نه»)

خواستن را تمرین کنید. هر آنچه را احساس می‌کنید حق شماست در کمال ادب و احترام از همه بخواهید. نمره‌ای از استاد، هدیه‌ای از همسر، حقوقی از رییستان، صندلی در اتوبوس، بقیه پولتان از راننده تاکسی، نانی که برشته‌تر است و هر چیز دیگری که فکر می‌کنید حقتان است و به شما نمی‌دهند. البته حفظ ادب و احترام و استفاده از واژه‌ها و عبارت‌هایی چون لطف، می‌توانم خواهش کنم و عزیزم بی‌زحمت از ضرورت‌های درخواست هست

  • حق دارا بودن عقیده و احساسات و عواطف و بروز آنها در موقع مناسب

در جهان امروز هر کسی مختار است تا هر عقیده و احساسی در مورد مسائل روزمره (و نه اعتقادی) داشته باشد. دوست داشتن یا نداشتن فیلم یا غذایی خاص، تمایل به استراحت یا فعالیت، پوشیدن لباس دلخواه، قبول یا رد عقیده طرف مقابل و …

البته روشن است که این اصل به معنای خودخواهی و نادیده گرفتن نظر دیگران نیست بلکه یادآوری این نکته است که از افراط و تفریط بپرهیزید. نه تمام خواسته‌هایتان را فدای دیگران بکنید و دیگران را مطیع خودتان بپسندید. حفظ تعادل و درعین‌حال دفاع از عقاید، عواطف و احساساتتان از ضروریات قاطعیت می‌باشد.

  • حق ایراد سخنانی که پایه و اساس منطقی ندارند و ما مجبور نیستیم صحت آنها را ثابت کنیم

بسیاری از مطالبی که ما بیان می‌کنیم می‌تواند نظر شخصی باشد و تنها با منطق خودمان جور دربیاید. هرچند هرگز نباید قصد قبولاندن آنها را به‌زور به دیگران داشته باشیم اما خودداری از بیان آنها نیز دلیلی ندارد. بیان نظر شخصی یک حق مسلم است که می‌تواند مورد قبول یا رد طرف مقابل قرار بگیرد. در بیان افکارتان قاطع باشید و از بیان آنچه به آن باور دارید خجالت نکشید. تمام احزاب سیاسی دنیا بر پایه منطق خودشان که مورد قبول طرف‌های مقابل نیست شکل‌گرفته‌اند.

برای ادامه حقوق ۱۲ گانه قاطعیت به مقاله تمرینات عملی قاطعیت-۲ مراجعه کنید.

این مقاله را هم بخوانید!

زندگی نامه استاد سیدا

زندگی نامه استاد سیدا

زندگی نامه استاد سیدا زندگی نامه استاد سیدا – محمد سیدا متولد مهاباد و ساکن ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *