خانه / دسته‌بندی نشده / بوی بد پا و راه حل هایی ساده برای رفع آن
بوی بد پا و راه های ساده آن

بوی بد پا و راه حل هایی ساده برای رفع آن

آیا زمانی که جوراب می‌پوشید پاهایتان عرق نمی‌کند؟ عرق پا، گرما و رطوبت لازم جهت رشد و تغذیهٔ باکتری‌ها را فراهم می‌کند؛ بنابراین چه جایی بهتر از پاها برای آن‌ها؟ درواقع، همین باکتری‌ها از طریق تعامل با عرق و سلول‌های مردهٔ روی پوست، بوی بد را ایجاد می‌کنند.

 درمان بوی بد پا 

بهترین روش برای مبارزه با بوی بد پاها این است که  هر بار به‌طور منظم در فواصل زمانی مشخص جورابتان را تعویض کنید، به‌خصوص اگر تعریق پاهایتان زیاد باشد.

بسیاری از متخصصان امراض پا توصیه می‌کنند، برای جلوگیری از بوی بد پاها، یک کفش را یک روز در میان بپوشید.

بهتر است، از جوراب‌هایی استفاده کنیم که عرق را جذب می‌کنند، مانند جوراب نخی.

اگر با تعویض منظم جوراب هم مشکل بوی پاها حل نشد، باید از مواد ضد تعریق مخصوص پا استفاده کنیم.

 بوی پا در زمستان 

درحالی‌که به نظر می‌رسد پاها در فصل تابستان بیشترین تعریق را دارند، اما باید بدانید بیشترین شکایات از بوی بد پاها در فصل زمستان است، زیرا فرد برای جلوگیری از سرما، جوراب‌های ضخیم و گاه بیشتر می‌پوشد و راه تنفس سلول‌های پوست پا بسته می‌شود. گاهی، حتی در فصل سرما پاها بیشتر عرق می‌کنند، زیرا وقتی از بیرون به داخل خانه بازمی‌گردیم جوراب‌هایمان را عوض نمی‌کنیم، چون هنوز احساس سرما می‌کنیم. پس لازم نیست که هوا بیش‌ازاندازه گرم باشد تا تعریق بیشتر صورت بگیرد.

 به کفش‌هایتان استراحت نمی‌دهید

بوی بد پا و راه های ساده آن
بوی بد پا و راه های ساده آن

درست مانند جوراب، کفش نیز نباید گرم و مرطوب بماند. به همین دلیل بسیاری از متخصصان امراض پا توصیه می‌کنند، کفشی که یک روز از آن استفاده کردید، روز بعد آن را کنار بگذارید و استفاده نکنید (یک کفش را یک روز در میان بپوشید). البته اغلب افراد نمی‌توانند این کار را انجام دهند، مخصوصاً کسانی که ناچارند یک نوع کفش خاص را در هنگام کار به پا کنند؛ بنابراین در این حالت، باید بهداشت پاها را افزایش داد. هر روز پاها را مالش دهید، بشورید یا از سنگ‌پا استفاده کنید.

 نادیده گرفتن اثر فشار و استرس بر بوی پاها

اغلب افراد این مشکل را تجربه کرده‌اند که هنگام استرس و فشار زیاد، پاهایشان دچار تعریق می‌شود. عرق ناشی از استرس به دلیل اینکه از غدد عرق متفاوتی تولید می‌شود، بوی تندتر و نامطبوع‌تری دارد. در محل کار یا هر مکان دیگری که احساس استرس بیشتری به شما دست می‌دهد، یک یا چند جفت جوراب اضافی داشته باشید.

 تأثیر مشکل هورمونی بر بوی پاها

نوسان سطح هورمون‌ها نیز می‌تواند به تولید عرق زیاد و بوی بد پا منجر شود. به‌طورمعمول زنان باردار، زنان یائسه و حتی نوجوانان دچار چنین مشکلی می‌شوند.

 عفونت قارچی

بوی بد پا و راه های ساده آن
بوی بد پا و راه های ساده آن

عفونت قارچی پای ورزشکاران، یکی از مشکلات بزرگ در این گروه محسوب می‌شود. رطوبت بین انگشتان پا و خارش از نشانه‌های رشد قارچ هست. بهتر است، حین تمرینات ورزشی از کرم‌های ضد قارچ در کف و کناره‌های پا و از پودر ضد قارچ در لابه‌لای انگشتان پا استفاده شود.

منبع : تبیان

این مقاله را هم بخوانید!

موفقیت کوانتومی

موفقیت کوانتومی – قسمت دوم

نگاه به گونه­ ای دیگر پایه و اساس موفقیت کوانتومی، یعنی موفقیتی که در فیزیک ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *