خانه / مقالات / به روز یا آپدیت شوید
آپدیت شوید

به روز یا آپدیت شوید

برای موفقیت در عرصه زندگی قوانین و اصول متفاوت و گوناگونی را توصیه کرده و آموزش می‌دهند، از فیلم راز تا مجلات مختلف تخصصی و غیرتخصصی همگی به روش‌های موفق شدن در زندگی می‌پردازند و آن روش‌ها را جزو جدایی‌ناپذیر مسیر کامیابی می‌دانند. اینکه کدام روش مناسب و کدام نامناسب است سخنی نیست که بخواهم در این مقاله به آن بپردازم بلکه در این مقاله به یک اصل کلی و اساسی درزمینهٔ موفقیت اشاره می‌کنم که در هر زمینه از زندگی بی‌شک باعث پیروزی می‌شود: به روز باشید  و البته روشن است که این روش و اصل نیز از شرط‌های لازم برای رسیدن به موفقیت است و نه کافی؛ به‌عبارت‌دیگر اگر این شرط را در زندگی خود رعایت کنید به حتم به سمت موفقیت پیش می‌روید اما تنها همین اصل برای رسیدن به موفقیت کفایت نمی‌کند و باید اصول و شروط دیگر را نیز با شیوه‌ای صحیح عمل کنید.

«باک مینستر فولر» نظریه‌پرداز سیستم، نویسنده و مخترع آمریکایی منحنی رشد دانش بشری را رسم کرد و نشان داد که تا سال ۱۹۰۰ دانش بشر در هر صد سال دو برابر می‌شود. این میزان بعد از جنگ جهانی دوم (مابین سال‌های ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵) به هر ۲۵ سال کاهش یافت. امروز ما شاهد رقم‌های خارق‌العاده‌ای هستیم: دانش بشر به‌طور متوسط هر ۱۳ ماه یک‌بار دو برابر می‌شود! از همین روست که ما در گذشته‌های نه‌چندان دور اشخاصی به نام علامه داشتیم، کسانی که توانسته بودند کل علوم زمانه خودشان را بخوانند و بیاموزند اما امروزه چنین اتفاقی محال است چراکه سرعت رشد دانش به‌قدری است که هرگز نمی‌توان به آن رسید؛ حتی در یک‌رشته علمی خاص.

با این وضعیت ما چه باید بکنیم؟

پاسخ ساده و روشن است: سرعت خود را با سرعت جهان هماهنگ کنید. انسان‌های موفق امروز زمانی خواهند توانست به افراد موفق تبدیل شده و کامیابی‌های چشمگیری را نصیب خود کنند که از لحاظ اطلاعات و دانش روز آپدیت شوند. حال این سؤال پیش می‌آید: در چه زمینه‌ای به روز (یا آپدیت) شویم؟ آیا همه دانش دنیا را باید فرا بگیریم؟

منظور از آپدیت شدن قرار گرفتن در جریان آخرین یافته‌ها و اتفاقات در کشور و جهان در تمام زمینه‌هایی که مبتلابه آن‌ها هستیم. بیشتر پزشکان متخصص و موفق از آخرین تحقیقات انجام یافته در زمینه پزشکی و به ویژه در حوزه تخصصی خود کسب اطلاع می‌کنند. بیشتر مهندسان در حوزه تخصصی خود از آخرین یافته‌ها اطلاع حاصل کرده و آن‌ها را به کار می‌گیرند. آیا این میزان کافی است؟ و آیا به‌عنوان مثال یک نانوا نیز باید به دنبال تحقیقات انجام یافته در زمینه شغل خود باشد؟

دوباره تعریف و منظور خود را از آپدیت بودن مرور می‌کنیم: «قرار گرفتن در جریان آخرین یافته‌ها و اتفاقات روز در کشور و جهان در تمام زمینه‌هایی که مبتلابه آن‌ها هستیم». کلیدواژه این جمله همان «تمام زمینه‌های مبتلابه» می‌باشد. واضح است که تمام زمینه‌ها شامل تنها زمینه شغلی نمی‌شود و همان مهندس یا پزشک به‌عنوان «یک انسان» با موضوعات و حوزه‌های مختلفی در ارتباط است. کسب اطلاعات به‌روز در زمینه جامعه‌شناسی، سیاست، اقتصاد، روان‌شناسی، کامپیوتر، رسانه و هر زمینه دیگری که ممکن است یک فرد در آن مورد درگیر شود نیز از مواردی هستند که برای هر فرد ضروری است. به‌روز شدن در این زمینه‌ها دو خاصیت مهم دارد: نخست باعث می‌شود زندگی به‌مراتب راحت‌تر، آرام‌تر و مورد پذیرش‌تر شود، به‌عبارت‌دیگر با کسب دانش و اطلاعات در این حوزه‌ها زندگی و روابط انسانی بهتر درک شده و مسیر مطلوب‌تری را می‌پیماید و دوم باعث می‌شود جرقه‌هایی در ذهن برای حل مسائل و بهبود اوضاع زده شود که زندگی فرد را به سطحی عالی‌تر هدایت کند. جف بزوس بنیان‌گذار و مدیر سایت معروف آمازون (بزرگ‌ترین و برترین سایت اینترنتی فروش کتاب در جهان با ۷۴۵ میلیون دلار سود خالص در سال ۲۰۱۳) با مطالعاتی که در حوزه صنعت نشر، اقتصاد، بازار، اینترنت و تجارت الکترونیک داشت جرقه ایجاد بزرگ‌ترین مرکز خرده‌فروشی کتاب اینترنت در ذهنش زده شد. به‌طورکلی لازمه خلاقیت و دست‌یابی به آن داشتن دانش و مهارت بالا در زمینه مورد مطالعه می‌باشد؛ یعنی اگر می‌خواهید در علوم انسانی خلاقیت داشته باشید باید در زمینه علوم انسانی دانش بالایی کسب کنید و اگر می‌خواهید در علوم مهندسی خلاقیت به خرج دهید باید در همان حوزه مطالعه فراوان داشته باشید. درست مانند موسیقی‌دان‌های بزرگ که هزاران ساعت موسیقی گوش می‌دهند.

پس در مورد نانوا هم می‌توان گفت آپدیت بودن در عرصه علوم مبتلابه، در کنار رشته تخصصی خودش از ضروریات است. کشفی جدید درزمینهٔ ورآمدن خمیر، نوع جدیدی از خمیرمایه، روش نو در پخت و هزاران نکته باریک‌تر از مو هست که نانوا می‌تواند با کسب اطلاع از آن بر کیفیت محصول نهایی و تعداد مشتریان خود بیفزاید و این‌ها در کنار اطلاع از نیازهای جامعه، اقتصاد روز، روش‌های توسعه و بازاریابی می‌تواند سبب شود که این نانوا در حداقل زمان به حداکثر کارایی برسد و چه‌بسا کار خود را گسترش دهد، شعبه‌های دیگری دایر کند و …

حال سؤال دیگری که ممکن است به ذهن خطور کند این است: برای کسب این میزان دانش و اطلاعات به چه منابعی باید مراجعه کرد؟ منابع مورداستفاده برای آپدیت شدن به دو دسته تقسیم می‌گردد: منابع عمومی شامل روزنامه‌ها، اخبار، تجربه افراد دیگر (شامل افراد موفق و ناموفق)، مقالات اینترنتی و هر منبع مرتبط با موضوعات مبتلابه؛ دسته دوم منابع تخصصی می‌باشند که هر کس بنا به ضرورت و نیاز خود می‌تواند به آن‌ها مراجعه کند. به عنوان مثال ممکن است یک مهندس عمران در زمینه تربیت کودک به یک کتاب تخصصی در این زمینه مراجعه کند و یا یک پزشک برای تحلیل مسائل روز جهان و کشورش لازم ببیند که به یک کتاب تحلیل مسائل سیاسی رجوع نماید و یا یک نانوا به یک کتاب آشپزی و منشی یک وکیل به کتاب آموزش اصول منشی‌گری و یک راننده تاکسی به یک لوح فشرده آموزش اصول ارتباط و یک استاد دانشگاه در رشته حسابداری خرد به یک کتاب روان‌شناسی عمومی برای حل مشکلات خانوادگی و …

در این بین سه نکته حائز اهمیت است، نکته نخست اینکه هر کس با هر سطح سواد و دانشی می‌تواند به منابع متفاوتی مراجعه کند و نمی‌توان برای همه افراد یک نسخه واحد پیچید و به همه افراد توصیه نمود که در زمینه جامعه‌شناسی فلان کتاب، در زمینه اقتصاد فلان کتاب دیگر و … را مطالعه نمایید. این بر عهده هر شخصی است که بر اساس نیاز و تجربه شخصی خود به منابع متفاوت مراجعه کرده و نیاز خود را برطرف کند. نکته دومی که در رجوع به این منابع نباید از نظر دور داشت این است که گاه لازم است برای کسب اطلاعات جدید و مورد نیاز در زمینه‌ای خاص کتابی را کامل و از ابتدا تا انتها مطالعه کرده و حتی یادداشت‌برداری هم کرد ولی گاه نیز اتفاق می‌افتد که تنها برای رفع نیازی خاص فصلی خاص از کتاب مطالعه شود و دیگر ضرورتی ندارد که همه فصل‌های کتاب را خواند. مثلاً کافی است مهندس عمران فصل «بلوغ» کتاب تربیت کودک، پزشک فصل‌های «روش تحلیل» کتاب تحلیل سیاسی، نانوا فصل‌های مربوط به پخت نان از یک کتاب آشپزی و … را مطالعه نمایند؛ و نکته سوم اینکه هرگز و هرگز این به‌روز نمودن اطلاعات فردی ما را از رجوع به متخصصین امر بی‌نیاز نمی‌کند و در صورت احساس نیاز ضروری باید به افراد متخصص در زمینه مورد نیاز نیز مراجعه کرد.

در پایان شایان یادآوری است که اینترنت منبعی مهم و ضروری برای آپدیت شدن است و در هر زمینه‌ای چه در بخش عمومی و چه در بخش تخصصی می‌توان از آن بهره برد لذا توصیه می‌کنم اگر در زمینه استفاده از اینترنت و امکانات گسترده آن – ازجمله مترجم‌های متن آنلاین، خبرخوان‌ها، کتابخانه‌های آنلاین و … – اطلاعات زیادی ندارید در اولین فرصت در این زمینه آپدیت شوید.

این مقاله را هم بخوانید!

زندگی نامه استاد سیدا

زندگی نامه استاد سیدا

زندگی نامه استاد سیدا زندگی نامه استاد سیدا – محمد سیدا متولد مهاباد و ساکن ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *